NOC VĚDCŮ

Olomouc – Univerzita Palackého, Pevnost poznání, Botanická zahrada PřF UP v Olomouci

Co se děje v laboratořích výzkumných ústavů po setmění? Jsou vědci opravdu podivné figurky žijící pouze svými pokusy, jak je známe z literatury či filmu? Odpovědi na tyto a další otázky nabídne dětským i dospělým zájemcům o vědu Noc vědců, ojedinělá celoevropská akce, během níž se veřejnosti se setměním otevírají místa spojená s vědou a výzkumem.

Stejně jako v předchozích třech letech připravily pestrou nabídku poučných, ale i zábavných aktivit také fakulty Univerzity Palackého. Nahlédnete do míst, kam běžně nemůžete, dozvíte se celou řadu zajímavostí z nejrůznějších vědních oborů, ale především se budete bavit. A možná objevíte, že máte buňky pro vědu.

A právě buňky pro vědu jsou tématem letošní Noci vědců. Bez buněk to totiž dost dobře nejde…

Program

Botanická zahrada PřF UP – ul. U Botanické zahrady

Noční hledání pokladu a geohry

Už vás někdy světlušky dovedly ke schránce s pokladem? Ne? Tak si přijďte sami vyzkoušet, jaký je to pocit. Katedra geoinformatiky v prostoru Botanické zahrady PřF nachystala nejen noční hledání pokladu (geocaching), ale také další zábavné (geo)hry.

Tajemný svět hmyzu

19:00–23:00 Demonstrace výzkumu nočních skupin hmyzu lákáním na světlo spojená s ukázkou některých zástupců bezobratlých.

Využití mikroskopických hub k výrobě potravin a nápojů

Dozvíte se informace o výrobě piva, vína, lihovin, nápojů, jako je kombucha, nebo plísňových sýrů. Plísně ze sýrů a kvasinky si zároveň budete moci prohlédnout pod mikroskopem a pod lupou.

Život pod hladinou vodních nádrží

S hydrobiology prozkoumáme život pod hladinou vodních nádrží.

Nejstarší hra světa – GO

Členové univerzitního klubu go představí nejstarší deskovou hru světa.

Cyrilometodějská teologická fakulta UP – Univerzitní 22

Humanitární mapa světa

Učíme se pomáhat. Na slepé mapě světa můžeme identifikovat zemi/země, ve kterých proběhla/probíhá humanitární katastrofa a můžeme se dozvědět více informací nejen o zemi samotné, ale i o konkrétním neštěstí.

Moderní kaple ve starobylé rotundě

Fakultní kaple na Cyrilometodějské teologické fakultě je příkladem setkání starobylé architektury a potřeb moderního člověka. Prostor je otevřen po celou noc k prohlídce i k zastavení.

Věčná kniha

Bible stojí u základů Evropy. Každý návštěvník CMTF UP si vylosuje a odnese část biblického textu. Kniha bude představena jako česky psaný komix, v řadě světových jazyků atd.

Fakulta tělesné kultury UP – tř. Míru 115, Neředín

Fyzioterapie

Prezentace využití aktivních videoher pro balanční terapii.

HBSC studie

Formou interaktivního kvízu se dozvíte, jak jsou na tom české děti v oblasti zdravého životního stylu v porovnání s dětmi v dalších 41 zemí světa.

Měření tělesného složení

Měření tělesného složení prostřednictvím metody bioelektrické impedance na přístroji InBody 720.

OptoJump

Vyzkoušejte si optický systém OptoJump, který je určen pro analýzu chůze, běhu nebo výskoku.

Otevřená knihovna

Knihovna na fakultě tělesné kultury obsahuje spoustu knih o lidském těle a pohybu, ale její návštěva během Noci vědců určitě nebude jen o tom. Přijďte se nechat překvapit!

Pohybové poradenství

Odborníci z Institutu aktivního životního stylu FTK UP vám rádi zodpoví vaše dotazy týkající se vaší pohybové aktivity a seznámí vás se systémem pro její vyhodnocování Indares.com.

Psychotesty

Využijte možnosti otestovat svou psychickou odolnost, frustrační toleranci a schopnost podat optimální výkon ve vysoké psychické zátěži, a to včetně interpretace a srovnání s výsledky vrcholových sportovců.

Radost z pohybu

Prezentace portálu www.radostzpohybu.cz zaměřeného na podporu pohybové aktivity a aktivního životního stylu. Součástí prezentace bude pohybově-vědomostní kvíz, možnost vypůjčení krokoměru, ukázky cvičení a seznámení se systémem Indares.com, který je s portálem propojený a v němž si uživatelé mohou vést svůj sportovní deník.

Ringen

Představení komplexního evropského bojového umění beze zbraně, ze kterého vychází šerm.

Sportovní aktivity handicapovaných

Vyzkoušejte si bocciu, paralympijský sport podobný oblíbenému pétanque, a další pohybové aktivity handicapovaných sportovců.

Výživové poradenství

Máte otázku týkající se zdravé stravy? Nebo nezdravé? Stavte se! Rádi ji zodpovíme a navíc jistě neodejdete s prázdnou a ještě se dozvíte něco o vztahu serotoninu a pohybové aktivity.
Fakultní nemocnice Olomouc – I. P. Pavlova 6, Nová Ulice

Transfuzní oddělení

Přijďte si prohlédnout prostory, do kterých se běžně nepodíváte. Zároveň se dozvíte různé zajímavosti o darování a zpracování krve.

Lékařská fakulta UP – Hněvotínská 3, Nová Ulice

CENTESIMO

Prohlídka Centra pro telemedicínu a simulátory – CENTESIMO. Uvidíte různé možnosti moderní simulační medicíny a budete si moci vyzkoušet i prakticky „léčbu pacienta“. Nutno se dopředu přihlásit na e-mailu ludek.kapral@upol.cz, obratem obdržíte čas prohlídky.

Pedagogická fakulta UP – Žižkovo nám. 5

E-Bezpečí

Prezentace rizik spojených s využíváním internetu (kyberšikana, kybergrooming, sexting, rizika sociálních sítí, kyberstalking), jejich případů z ČR a také zahraničí, prezentace metod ochrany a obrany, simulace útoku pomocí falešné webkamery apod.

Technické hrátky

S katedrou technické výchovy si můžete vyzkoušet své znalosti technického nářadí, postavit robota z lega, vyrobit zajímavé předměty z dřevěných hoblin či z odpadu, prohlédnete si také funkční model parního stroje a spalovacího motoru, zhlédnout budete moci včelařskou expozici. A to není zdaleka všechno, co na vás v prostorách pedagogické fakulty čeká.

Přírodovědecká fakulta UP – tř. 17. listopadu 12

MoonBlaze – vystoupení

Nejen ohnivé žonglování s poi a tyčí pro všechny kdo mají zájem. Projekt MoonBlaze je vám k dispozici.
Proběhnou 4 vystoupení – první v 19:00. Můžete se těšit na dvě ohnivé s jiskrami a dvě světelné s led diodami.

Částice nejen kolem nás

Víte, kolik částic kolem nás a vámi proletí každý okamžik? Víte, jaké exotické částice vznikají na urychlovači LHC v CERN? Přijďte se podívat na částice v jednoduché mlžné komoře, dozvědět se, co je to top kvark, Higgsův boson, neutrino nebo částice tau, a podívat se na střípky experimentálního vybavení k pozorování částic!

Geologie v jiném světle

Prohlédněte si expozici minerálů, hornin a zkamenělin vystavenou na katedře geologie, vyzkoušejte si práci s polarizačními mikroskopy a mikroskopování výbrusů z hornin v polarizovaném světle. Dále budou připraveny drobné aktivity, jako pozorování luminiscence minerálů v UV světle nebo poznávání minerálů a hornin.

Hlavomorna

Přijďte si provětrat mozkové závity při řešení logických hádanek a úkolů, skládání tangramů a skládaček, hraní stolních her a řešení nejrůznějších hlavolamů.

Hrátky s Raiffkou

Ať už velcí, nebo malí, nechť na stánek Raiffky zavítají. Vyzkoušejte si ověřování pravosti bankovek vlastním okem i rukou, za asistence bankéřů pomocí UV lampy a lupou. Připraveny jsou také kvízy, nejrůznější úkoly a skládačky.

Od soumraku do svítání aneb Noční život zvířat

Tušíte, co se v přírodě děje, když spíte? Slyšeli jste už někdy rosničku nebo netopýra? Umíte se orientovat ve tmě stejně dobře jako sova? A víte, že se lelci dají chytat i v noci? Ne? Tak se určitě přijďte podívat na prezentaci katedry zoologie a vžít se do kůže nočních tvorů.

Poznej svět kolem sebe

Víte, kde se lidé dožívají nejvyššího věku? Co je nejoblíbenějším jídlem v Indii? Jak vypadá Dubaj z letadla? Pojďme se společně podívat, jak se žije lidem v různých koutech naší planety. Součástí stánku budou nejen soutěže, vědomostní kvízy, ale i poznávání různých míst, zemí a světadílů.

Pozorování dalekohledem

18:00–19:30, 20:00–21:30, 22:00–24:00 Pozorování noční oblohy i osvětlených olomouckých dominant dalekohledem z terasy PřF.

S netopýrology za netopýry

Využijte možnosti seznámit se s výzkumem života netopýrů, vybavením „netopýrologů“ i živými netopýry ze záchranné stanice! Pro děti budou nachystané netopýří hry. Od 19:00 každou celou hodinu vycházíme na exkurzi za netopýry do Bezručových sadů kolem rozária, kde si návštěvníci vyzkoušejí moderní techniku používanou při výzkumu i s ukázkami odchytu do sítí a dalších aspektů „netopýrologie“. Každá exkurze je limitována max. 30 účastníky.

Slovanské gymnázium Olomouc

Od studentů gymnázia se dozvíte nejrůznější zajímavosti ze světa buněk, také informace o virových a bakteriálních nemocech a řadu dalšího.

Únik z podzemí! (ukázka larpu)

Hodinu trvající vtahující dobrodružství. Prožijte na vlastní kůži situaci skupinky lidí bojujících o záchranu. Máte možnost zkusit hru typu larp (live action role playing), hraní rolí naživo. Vcítíte se do kůže několika lidí, kteří se ukryli do podzemí před zemětřesením. Za pomoci vlastního důvtipu, několika experimentů a vědeckých pokusů máte možnost spatřit znova světlo. Nebo také ne. Hry typu larp jsou o tom, jak se sami rozhodnete – svými činy ovlivníte konec příběhu. Ke hře nepotřebujete žádné znalosti, není fyzicky náročná a je vhodná pro menší skupiny kolem 5 účastníků.
Volné časy: bohužel již nejsou

UP Crowd a vesmírné zrcadlo

Studentský spolek UP Crowd připravil ukázky z výzkumu astrofyziky i magnetické levitace. Dokonalé zrcadlo pro observatoř Pierra Augera vyrobené v Olomouci již několik let zkoumá nejenergičtější jevy ve vesmíru, jako jsou srážky neutronových děr či pohlcení hmoty černými dírami.O magnetické levitaci jste již určitě slyšeli, v Japonsku je dokonce využívají pro superrychlé vlaky. Na jeden takový levitující magnet, prochlazený kapalným dusíkem, se budete moci podívat.

VOŠs Caritas – nám. Republiky 3

CARITAS a svět

Přijďte objevit svět CARITAS díky zážitkům studentů ze světa. K prezentacím z Ugandy, Indie, Mexika, Ázerbájdžánu a Mayotte servírujeme voňavou fair trade kávu a čaj.

zpět

ZÁŠTITY

PARTNEŘI

-->

NOVINKY

Ostrava má pod palcem Noc vědců 2018

Národním koordinátorem Noci vědců 2018 bude Ostrava! Termín Noci vědců 2018 – akceptovatelným termínem pro nás je 5.10. budeme žádat o národní výjimku. Tématem Noci vědců 2018 je 100LET ČESKÉ VĚDY Tématem NV 2019 bude EKOLOGIE

11.1.2018 15.56

Noc vědců 6.10.2017

Do letošní přípravy NV 2017 se zapojilo 23 organizátorů a přípravy akcí po celé ČR jsou v plném proudu. Těšíme se na letošní ročník, který mj. mediálně zaštítila Česká televize.

3.10.2017 7.15

ARCHIV NOVINEK