NOC VĚDCŮ

Praha – ČVUT v Praze

Program Noci vědců na ČVUT

Fakulta stavební: Fakulta stavební pod rouškou tmy

Adresa: Thákurova 7, Praha 6 – Dejvice

Katedra architektury nabídne návštěvníkům možnost nahlédnout do projektů ateliérové tvorby, vytvořit si model z různých materiálů, představí 3D tiskárnu či laserový plotr, to vše v atraktivním prostoru Ateliéru D.

Katedra zdravotního a ekologického inženýrství hravou formou přiblíží problematiku vody, ukáže model trubní odlehčovací komory, předvede nejen malým, ale i dospělým návštěvníkům zajímavé chemické pokusy, nechá nahlédnout pod mikroskop na to, co pouhým okem ve vodě neuvidíte.

Katedra geomatiky vám představí nejnovější geodetické přístroje včetně laserového skeneru, Katedra speciální geodézie vám předvede, na co všechno je možné využít vzducholoď.

Katedra geotechniky vám dovolí nakouknout do laboratoře mechaniky zemin a předvede vám několik zajímavých experimentů, ve vidoepřednášce pak představí význam geotechniky a jaké jsou její možné aplikace v praxi.
A ve vodohospodářském experimentálním centru se budete moct podívat na model slalomového kanálu pro olympijské hry v Rio de Janeiru 2016 v měřítku 1:13. A jako bonus k tomu všemu se můžete těšit na drobné sladké občerstvení.

Kontakt: Fakulta stavební

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská: Spoutání energie hvězd v pozemských podmínkách

Adresa: Břehová 7, Praha 1

Návštěvníky čeká každou celou hodinu od 16:00 do 23:00 exkurze na unikátní pokusné zařízení tokamak jménem GOLEM pro zvládnutí termojaderné fúze, které Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze získala roku 2007. Během exkurze Vám prozradíme, co to je termojaderná fúze a jaké jsou její výhody jako zdroje energie pro lidstvo. Řekneme si, jaké jsou možné i nemožné cesty ke zvládnutí termojaderné fúze. A samozřejmě Vám ukážeme, jak takový tokamak funguje.

Bližší informace o Tokamaku GOLEM na ČVUT

Umístění tokamaku najdete i na Mapy.cz – http://www.mapy.cz/s/bEPS

Mapa - Tokamak na ČVUT

Kontakt: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská

Fakulta architektury: Fascinuje Vás svět moderních technologií? Víte, kde končí minulost a kde začíná budoucnost? Zajímáte se o design a architekturu? Na čtyřech stanovištích na Fakultě architektury se během noci vědců rozhodně nudit nebudete!

Adresa: Thákurova 9, Praha 6 – Dejvice

Současné limity architektury: Víte co je to parametrický design? Víte jak skicovat na dálku?

Čeká vás interaktivní program, který vás seznámí s technologiemi používanými nejen na Fakultě architektury, ale obecně v soudobé architektuře a designu. Společně budeme skicovat pomocí tabletů, počítačů a chytrých telefonů, můžete se podílet na interaktivním návrhu prototypu a seznámíte se softwarem používaným k vývoji modelů a simulací.

Industriální topografie: Jaké jsou možnosti nového využití průmyslového dědictví? Jakým způsobem průmyslové stavby mapovat, vyhodnocovat a informovat o jejich potenciálu?

Zde vás čeká interaktivní online databáze Industriální topografie, publikace Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT a příklady konverzí a nového využití opuštěných průmyslových staveb. Můžete si prohlédnout databázi průmyslových staveb VCPD FA ČVUT a s přispěním vydaných publikací a konzultací nahlédnout do metody práce mapování a vyhodnocování značného množství staveb v České republice.

Jak se staví AIR House: Návrh a stavba domu jako vědecký úkol?

Čeká vás exkurze na staveniště experimentálního solárního domu, který tým studentů ČVUT navrhl do soutěže Solar Decathlon 2013. Stavění domu jako vědecký úkol si vyzkoušela skupina studentů a mladých akademiků na projektu domu do prestižní soutěže v oblasti udržitelné architektury, která proběhla v říjnu 2013 v Kalifornii. AIR House získal ve finále soutěže celkové 3. místo a nyní se tento experimentální solární dům staví přímo v kampusu ČVUT v Praze Dejvicích. Během exkurze uvidí hrubou stavbu domu jako skládačku z masivních dřevěných panelů, kterou lze smontovat za 8 dní a za další 4 dny poskládat do 7 námořních kontejnerů. Uvidí technologie, které šetří energii a konstrukci, která může dýchat.

Workshop: “Rozumím svému městu? Architektura se týká každého z nás.”

Čtvrté stanoviště je věnováno i dětem. Naučí se zde, že město nejsou jen domy, ale také ulice, parky, silnice, a sítě, které leží pod zemí. Větší děti se naučí, že není dům jako dům a že město, aby fungovalo, musí být pestrý organismus. Dospělí budou pracovat s mentální mapou a se stavebnicemi částí města, na kterých si vyzkouší práci s měřítkem a uspořádáním domů ve městě. Večerní prezentace představí vývoj Prahy, jejího genia loci a jak ji „čtou“ odborníci urbanisté. Tento workshop je určen dětem i dospělým všech věkových kategorií. Praktickými příklady a hravými úkoly se zde naučíte rozumět svému městu. Budeme mluvit o naplněných i nenaplněných ambicích města, o tom, co lidé vnímají ve městě jako podstatné i jak by vylepšili místo, kde žijí. Cílem je představit město jako pestrý organismus, ve kterém jsou domy propojeny s infrastrukturou a veřejným prostorem a nabídnout cestu k porozumění jeho měřítku, vývoji a procesu stavby.

Kontakt: Fakulta architektury

Fakulta elektrotechnická

Adresa: Technická 2, Praha 6 – Dejvice

Laboratoř vysokých napětí

Laboratoř vysokých napětí, která bude otevřena od 16.00 do 19.30. Jde o unikátní laboratoř s přístroji a zařízeními pro generování, měření a diagnostiku vysokonapěťových výbojů až do 1 MV. Určitě se můžete těšit na praktické ukázky výbojů na Teslově transformátoru (na uspořádání hrot-koule, hrot-deska atp.).

Letecký simulátor

Na vlastní kůži si budete moc vyzkoušet, jaké to je pilotovat letadlo!

Mlžná komora

Na vlastní oči uvidíte stopy částic v parách Wilsonovy mlžné komory.

Biomedicínské inženýrství

Přijďte se podívat na nepřeberné množství aplikací na pomezí elektrotechniky, kybernetiky a medicíny. Pomáháme řešit dříve těžko vyléčitelné choroby, usnadňujeme život pacientům a rozšiřujeme možnosti lékařům.

A to není zdaleka všechno, co vás čeká na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze v Dejvicích.

Kontakt: Fakulta elektrotechnická

Fakulta informačních technologií: Exkurze do technologií budoucnosti

Adresa: Thákurova 9, Praha 6 – Dejvice

Fakulta informačních technologií zve všechny zájemce na prohlídku specializovaných laboratoří. Umožní vám poznat technologii 3D tiskárny, prohlédnout si fotografie nebo videa v největším možném rozlišení a v neposlední řadě se také dozvíte, jak bezpečně zacházet s čipovými kartami. V pravidelných intervalech budete mít možnost poznat představené laboratoře a rádi si s vámi popovídáme i u stánku FIT.

3D tiskárna RepRap – zreprodukuje sama sebe?

Jak projekt 3D tiskárny vznikl? Co je třeba k sestavení tiskárny a co se musí připravit, abyste dostali požadovaný výsledný produkt? Jak bude tato technologie využitelná do budoucna? Na všechny tyto otázky vám odpoví a v praxi předvedou členové laboratoře 3D tisku.

Čipové karty – jak se efektivně bránit zneužití dat

Čipové karty jsou v dnešní době běžně využívány v každodenním životě – pomáhají k bezhotovnostnímu převodu peněz, dokážou nahradit třeba klíče. Obecně můžeme říct, že každá nová technologie nám, nejen v podobě čipové karty, přináší vyšší pocit pohodlí. Jak ale chránit údaje na těchto zařízeních?

SAGElab – “obrazovka” s největší uhlopříčkou

Plocha složená z pět krát čtyř obrazovek, z nichž každá má takové rozlišení, jako současné HD televize, ovládaná systémem SAGE. K čemu se používá tato obří “obrazovka” již nyní a jak s ní bude naloženo do budoucna vám zodpoví pracovníci výzkumné skupiny SAGElab. Zařízení jako SAGE na světě zatím není více, než několik desítek – rozhodně si tedy nenechte ujít jeho prohlídku.

Hardwarová laboratoř – hračkárna

Nejen teorií živ je člověk, a tak je třeba si všechny znalosti i prakticky vyzkoušet. Nejen to umožňují nové hardwarové laboratoře, pokud se ovšem nebojíte pracovat se stavebnicemi s programovatelnými obvody nebo jednočipovými počítači. Výsledky uvidíte třeba na osciloskopu.

Kontakt: Fakulta informačních technologií

Fakulta strojní:

Adresa: Technická 4, Praha 6 – Dejvice

Vydejte se na industriální procházku po halových laboratořích Strojní fakulty, které nabízejí nepřeberné množství nevšední podívané. Čeká na vás všech 18 ústavů naší fakulty.

Namátkou lze vybrat Ústav strojírenské technologie, kde budete moci shlédnout ukázky ručního a volného kování, výrobu formy z pískové formovací směsi a odlití jednoduchého hliníkového odlitku.

Ústav technologie obrábění, projektování a metrologie si pro návštěvníky připravil prohlídku unikátního společného pracoviště Fakulty strojní a společnosti Carl Zeiss, zabývající se problematikou kontroly kvality geometrických specifikací produktu. Ukážeme, jak vypadá moderní aplikace měření bloku motoru, turbínové lopatky a LED zdroje osvětlení moderních vozů.

Ústav letadlové techniky pro vás připravil kompozitový dvoumístný ultralehký letoun UL-39 s ventilátorovým pohonem, funkční modulární letoun UAV o rozpětí 2,9 m a jednomístný ultralehký letoun Skyleader 100.

A ještě více uvidíte 26. září 2014 na Noci vědců na ČVUT v Praze.

Kontakt: Fakulta strojní — Dejvice

zpět

ZÁŠTITY

PARTNEŘI

-->

NOVINKY

Ostrava má pod palcem Noc vědců 2018

Národním koordinátorem Noci vědců 2018 bude Ostrava! Termín Noci vědců 2018 – akceptovatelným termínem pro nás je 5.10. budeme žádat o národní výjimku. Tématem Noci vědců 2018 je 100LET ČESKÉ VĚDY Tématem NV 2019 bude EKOLOGIE

11.1.2018 15.56

Noc vědců 6.10.2017

Do letošní přípravy NV 2017 se zapojilo 23 organizátorů a přípravy akcí po celé ČR jsou v plném proudu. Těšíme se na letošní ročník, který mj. mediálně zaštítila Česká televize.

3.10.2017 7.15

ARCHIV NOVINEK