NOC VĚDCŮ

Noc vědců 2015 měla rekordní návštěvnost

Noc vědců 2015 zasvěcená tématu světla překonala loňský rekord v návštěvnosti i letošní odhady. Páteční program na více než pěti desítkách míst po celé republice navštívilo přes 42 tisíc návštěvníků všeho věku.

„Velmi nás těší, jak zájem o vědu a techniku rok od roku roste, a to jak na straně návštěvníků, tak na straně organizátorů. Na druhou stranu řada organizátorů se musela potýkat s tím, že se jejich prostory ocitly na hranici své kapacity a lidé třeba stáli dlouhé fronty,“ říká národní koordinátorka Noci vědců Hana Královcová z Techmania Science Center v Plzni.

Největší počty dětí i dospělých zaznamenali v Pevnosti poznání Olomouc (8 000 návštěvníků), na Masarykově univerzitě v Brně (5 000) a ve Hvězdárně a planetáriu Brno (3 000). Tady se kromě projekcí filmů s vesmírnou tematikou snědlo 8 litrů červů, vypustilo 1800 nafouknutých balonků, rozdalo 2500 placek „žereme vesmír“ a vypily 2 bečky speciálního piva.

Nadšení ovšem byli i nováčci, kteří se k Noci vědců letos připojili poprvé. Například na FIT VUT v Brně byl největším lákadlem simulátor dopravního letounu. Jako vůbec první si ho vyzkoušela babička, která přišla se dvěma vnuky, jejichž touhou je stát se piloty. Ovšem kluci se do simulátoru dostali až po babičce. Na Gymnáziu F. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou už hodinu a půl po zahájení došly vstupenky, takže další počítání návštěvníků vyřešili organizátoři rozdáváním šatnových bloků. Celkem jich nakonec napočítali 741. Také na Základní škole Vsetín, Sychrov si svou premiéru v rámci Noci vědců velmi pochvalovali. „Proběhla skvěle a bez zádrhelů. Účast 37 lidí byla téměř na hranici našich možností, jelikož akce probíhala ve třídě, kde je  35 míst. Program z velké části zajistili sami žáci školy,“ říká učitelka Jaroslava Ševčíková.

Národní koordinátor Noci vědců, plzeňské Techmania Science Center, letos pozval návštěvníky do budovy Gymnázia Luďka Pika. „Přišlo jich 1 041 a velký  úspěch sklidily nejen přednášky a workshopy, ale i závěrečná Ohnivá show,“ bilancuje vedoucí návštěvnického provozu Techmanie Kateřina Techlová.

Hlavním mediálním partnerem Noci vědců bylo Rádio Junior. V průběhu pátečního večera vysílalo živý tříhodinový maraton přímých vstupů z jednotlivých míst Noci vědců, rozhovory s osobnostmi ze světa vědy a techniky a další tematické pořady.

Noc vědců je projekt Evropské komise a jejím posláním je popularizace vědy a techniky. Má podobu několika stovek festivalů vědy po celé Evropě a koná se každoročně poslední pátek v září.

zpět

ZÁŠTITY

PARTNEŘI

-->

NOVINKY

Ostrava má pod palcem Noc vědců 2018

Národním koordinátorem Noci vědců 2018 bude Ostrava! Termín Noci vědců 2018 – akceptovatelným termínem pro nás je 5.10. budeme žádat o národní výjimku. Tématem Noci vědců 2018 je 100LET ČESKÉ VĚDY Tématem NV 2019 bude EKOLOGIE

11.1.2018 15.56

Noc vědců 6.10.2017

Do letošní přípravy NV 2017 se zapojilo 23 organizátorů a přípravy akcí po celé ČR jsou v plném proudu. Těšíme se na letošní ročník, který mj. mediálně zaštítila Česká televize.

3.10.2017 7.15

ARCHIV NOVINEK