NOC VĚDCŮ

Praha – České vysoké učení technické v Praze

Program Noci vědců 30. 9. 2016:

Pro návštěvníky se v době od 17.00 do 23.00 otevřou pracoviště ČVUT v Praze v dejvickém kampusu i v centru Prahy. Těšíme se na viděnou!

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská:

Adresa: Břehová 7, Praha 1, stanice metra A Staroměstská

Web: www.fjfi.cvut.cz

Spoutání energie hvězd v pozemských podmínkách

Vchod: 17. listopadu 78/5, Praha 1, stanice metra A Staroměstská

Návštěvníky čeká exkurze na unikátní pokusné zařízení tokamak jménem GOLEM pro zvládnutí termojaderné fúze, které Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze získala roku 2007. Během exkurze Vám prozradíme, co je to termojaderná fúze a jaké jsou její výhody jako zdroje energie pro lidstvo. Řekneme si, jaké jsou možné i nemožné cesty ke zvládnutí termojaderné fúze. A samozřejmě Vám ukážeme, jak takový tokamak funguje. To vše tradičně pod taktovkou Ing. Vojtěcha Svobody, CSc.

Časový rozpis exkurzí:

17:00 – 17:50

18:00 – 18:50

19:00 – 19:50

20:00 – 20:50

21:00 – 22:50

Cyklus populárně naučných přednášek

Vchod: Břehová 7, posluchárna 115, Praha 1, stanice metra A Staroměstská

Letošní novinkou v programu jsou přednášky na tři témata:

 • S radioaktivitou v jedné domácnosti
 • Chemická stabilita organických molekul pro přepracování vyhořelého jaderného paliva
 • Ionizující záření v medicíně – bezpečné či nebezpečné?

Časový rozpis přednášek:

S radioaktivitou v jedné domácnosti (přednáší RNDr. Lenka Thinová, Ph.D.)

17:00 – 17:50

20:00 – 20:50

22:00 – 22:50

Chemická stabilita organických molekul pro přepracování vyhořelého jaderného paliva (přednáší doc. Ing. Ladislav Kalvoda, CSc.)

18:00 – 18:50

Ionizující záření v medicíně – bezpečné či nebezpečné? (přednáší Ing. Tereza Hanušová)

19:00 – 19:50

21:00 – 21:50

Fakulta stavební:

Adresa: Thákurova 7, Praha 6 – Dejvice, stanice metra A Dejvická

Web: www.fsv.cvut.cz

Fakulta stavební ČVUT v Praze nabídne široký tematický záběr expozic. K vidění budou velké projekty, vynálezy, ale i práce, na které třeba úspěch teprve čeká.

Katedra architektury

V atraktivním prostoru Atelieru D nabídne návštěvníkům možnost nahlédnout do projektů studentské ateliérové tvorby, vytvořit si vlastní 3D model z různých materiálů a představí i 3D tiskárnu nebo laserový plotr.

Vodohospodářské experimentální centrum

U nás uvidíte funkční model umělé slalomové dráhy pro další plánované letní olympijské hry. Po úspěšném vymodelování dráhy pro vodní slalom na letošní olympijské hry v Riu byli totiž naši odborníci pod vedením docenta Jaroslava Pollerta opět vyzváni ke spolupráci na řešení dráhy pro soutěže při dalších hrách v Japonsku.

Unikátní bezlopatková turbína pro lepší svět

Patent, díky němuž se docent Miroslav Sedláček letos v červnu dostal do finálové nominace na Evropskou cenu pro vynálezce roku, má potenciál posunout systém získávání energie z velmi malých zdrojů o značný kus dopředu. Na rozdíl od klasických vodních elektráren jeho turbína umí generovat energii z pomalu tekoucích zdrojů – říček, potoků nebo z mořského přílivu a odlivu. Je tak revoluční alternativou například pro místa, která jinak na elektrickou energii nedosáhnou.

Katedra železničních staveb

Bezpečnost na železničních trasách, kde se denně přepravují velké počty cestujících, je nezanedbatelnou součástí dopravní bezpečnosti v každé zemi. Proto jsme pro vás připravili ukázku měření poklesu kolejnic pomocí laserového snímače. V terénu tato metoda slouží k určování parametrů jízdní dráhy, kdy se pokles měří při průjezdu vlaků. Návštěvníci však nebudou muset na příjezd vlaku do Ateliéru D, kde se ukázka měření uskuteční, marně čekat – budou mít možnost si kolejnici rozpohybovat sami.

Katedra geomatiky

Připraví ukázky bezpilotních prostředků (RPAS/UAV) a příklady jejich využití. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet v dnešní praxi používaný geodetický měřicí přístroj, tzv. totální stanici, i jejich předchůdce a porovnat, jak se s časem mění práce geodetů. Vystaven bude i oceněný historický Akademický atlas českých dějin na jehož tvorbě se podíleli členové katedry.

Katedra technologie staveb

Ukážeme vám, jak bezpečně a efektivně zabezpečit jakékoliv staveniště pro provádění stavebních prací – a to včetně potřebného vybavení. Na všechny se také těší předpisově vybavený maskot Pepa, se kterým se můžete vyfotit. Případní zájemci si mohou některé vybavení i vyzkoušet.

Fakulta informačních technologií:

Adresa: Thákurova 7, laboratoř RFID, Praha 6 – Dejvice, stanice metra A Dejvická

Web: www.fit.cvut.cz

Na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze bude program probíhat pouze do 22.00 hodin.

Jsou čipové karty bezpečné?

Naprosto běžnou součástí dnešní doby jsou bezhotovostní platby. Myslíte si, že je používání čipu při placení kartou bezpečné? Na Fakultě informačních technologií vám předvedeme, jak se dá na jejich bezpečnost zaútočit.

Zkuste si hacknout web!

Zájemci si vyzkouší, jak se dá nabourat do špatně zabezpečené webové aplikace. Je to totiž lehčí, než si myslíte! Útok bude typu SQL injection, který využívá „vsunutí“ (injection) kódu přes nezabezpečené formuláře webu. Kód udává příkaz databázi, která je vykoná a útočník tak může zobrazit, mazat nebo upravovat informace v databázi webu, jako jsou hesla, informace o zákaznících, objednávkách, zaměstnancích atd. Cílem je ukázat tyto možné zranitelnosti a vysvětlit, jak vznikají.

Fakulta strojní:

Adresa: Technická 4, Praha 6 – Dejvice, stanice metra A Dejvická

Web: www.fs.cvut.cz

Fakulta strojní ČVUT představí své projekty ve dvou prohlídkových trasách. Nabídneme vám tak příležitost podívat se i do běžně veřejnosti nepřístupných halových laboratoří a pracovišť.

Plán prohlídkových tras:

Část 1: VESTIBUL

 • Speciální rám závodního kola – představíme vám studentskou práci realizovanou ve spolupráci s firmou FESTKA. K vidění budou kola s různými specifikacemi a výjimečnostmi, kola závodní i „běžná“.
 • Formula student CTU CarTech – studentský tým představení svou unikátní formuli se spalovacím motorem.

Část 2: HALOVÉ LABORATOŘE

 • Kovárna nabídne pohled do plamenů původních i moderních způsobů zpracovávání kovových materiálů.
 • laboratoř Mechaniky – tady uvidíte na vlastní oči paralelní sférický mechanismus Hexasphere, který má svého bratra na měsíci. Také můžete ověřit vlastnosti nekývajícího jeřábu nebo se dozvědět, co je to „čtvrtauto“ a jak lze vylepšit snowboard.
 • Biorafinérie – v laboratoři Procesní a zpracovatelské techniky se dozvíte více o zpracování odpadů.
 • Pivovar zavládne příprava piva, sladu a chmele s ukázkou surovin a produktů

Fakulta elektrotechnická:

Adresa: Technická 2, Praha 6 – Dejvice, stanice metra A Dejvická

Web: www.fel.cvut.cz

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze vás provede od elektronu k blesku. Na co všechno se tedy můžete těšit?

 • Na interaktivní letecký simulátor s pohyblivou základnou a 3D vizualizační technikou, díky kterému se na chvíli ocitnete v kůži pilota.
 • V laboratoři vysokého napětí vytvoříme blesky.
 • Pomocí IT kouzel naše dámy z wITches deaktivují bombu.
 • Povíme si něco o energetické gramotnosti a probere fenomén blackout – jeho příčiny, následky a způsoby, jak mu předcházet.
 • Ukážeme vám něco z mikroelektroniky, například některé z úspěšných realizací prací našich studentů nebo výukové vybavení s prvky elektronického zabezpečovacího systému.
 • Vysvětlíme vám, jak může bezpečnostní software STRATOSPHERE IPS za použití strojového učení detekovat a zamezit nebezpečnému chování v síti.
 • Hraje u vás doma ovoce? U nás ano! Při doteku našeho ovoce zazní díky senzorům připojeným k platformě Arduino tón a rozezníte tak Banana piano.
 • Seznámíme vás s lékařskou elektronikou – možnostmi jejího využití pro diagnostiku onemocnění, snímání a zpracování biologických signálů, modelování biologických systémů a využití v asistivních technologiích, tedy technologiích pro zajištění zdravotní „bezpečnosti” osob.
 • Prozradíme vám, co si představit pod pojmem aktivní bezpečnostní systémy. Společně se podíváme na aktuální vývoj automatizovaných řídicích systémů do automobilů, zejména pak parkovacích asistenčních systémů a systémů aktivní bezpečnosti.
 • Předvedeme LEGO roboty různých tvarů a schopností (útočného škorpiona nebo třeba akrobata balancujícího na míčku).
 • Naši studenti představí svůj úspěšný projekt eForce FEE Prague Formula. Jako každý rok zkonstruovali a postavili svůj sen v podobě jediné české studentské elektrické formule, se kterou se každé léto s hrdostí představují světu na mezinárodní inženýrské soutěži Formula Student.
zpět

ZÁŠTITY

PARTNEŘI

-->

NOVINKY

Ostrava má pod palcem Noc vědců 2018

Národním koordinátorem Noci vědců 2018 bude Ostrava! Termín Noci vědců 2018 – akceptovatelným termínem pro nás je 5.10. budeme žádat o národní výjimku. Tématem Noci vědců 2018 je 100LET ČESKÉ VĚDY Tématem NV 2019 bude EKOLOGIE

11.1.2018 15.56

Noc vědců 6.10.2017

Do letošní přípravy NV 2017 se zapojilo 23 organizátorů a přípravy akcí po celé ČR jsou v plném proudu. Těšíme se na letošní ročník, který mj. mediálně zaštítila Česká televize.

3.10.2017 7.15

ARCHIV NOVINEK