NOC VĚDCŮ

Ostrava – Ostravská univerzita, VŠB-Technická univerzita, Svět techniky, Moravskoslezská vědecká knihovna

Program Noci vědců – 6.10.2017

Ostrava 6. 10. 2017 bude žít vědou a v duchu tématu MOBILITA ji rozproudíme a dostaneme do mnoha částí města. Obyvatelé Ostravy budou mít možnost využít kyvadlové dopravy zdarma a elegantně se pohybovat na mnoha stanovištích tak, aby stihli zažít co nejvíce přednášek, workshopů, komentovaných ukázek, … a nebude chybět ani světelná show vystřelená do nebe. Všechny informace o programu a organizátorech návštěvníci najdou na www.ostravskanocvedcu.cz.

OSTRAVA – CENTRUM

Filozofická fakulta OU – Prostor bývalé menzy Ostravské univerzity nabídne komentovanou projekci fotografií z elegantní Francie i temperamentního Španělska a ochutnávku místních známých specialit. K dopravě poslouží trenažer lokomotivy, ve kterém si každý návštěvník může vyzkoušet profesi strojvedoucího. A s katedrou české literatury se bude filozofovat o tom, kde bydlela Maryčka Magdónova nebo kde leží Středozem.

Fakulta sociálních studií OU – Činnosti každodenního života musí zvládat i vozíčkáři. Jak náročné dny to jsou si návštěvníci mohou na vlastní kůži zažít na workshopu jízdy na vozíku. Připraveno je i zážitkové cestování se zkušenými průvodci a kompenzačními pomůckami. Speciálně upravené talíře, lžičky nebo třeba didaktické hry budou k vidění také na interaktivní besedě.

Pedagogická fakulta OU – Workshop Putování za nářečími z Moravy do Čech a zase zpátky prověří znalosti nářečních výrazů a odhalí krásu lidových krojů. Experimenty s lidskou myslí balancující na hranici vědy a magie objasní, jak dokážou jasnovidci číst myšlenky a vytvářet svět, který je těžce rozpoznatelný od skutečného. Trocha fantazie se využije i ve výtvarné dílně, kde se bude malovat na vodní hladinu.

Moravskoslezská vědecká knihovna – výstava Letem knihosvětem, komentovaná prohlídka podzemních skladů knih Sfárejte za vědomostmi a přednášky Ekonomické fakulty VŠB-TUO o migraci lidí, o mobilních technologiích a architektonická přednáška Jak proměna mobility v 21. století změní tvář Ostravy.

OSTRAVA – HLADNOV

Přírodovědecká fakulta OU – Laboratoře Ostravské univerzity budou žít pohybem organismů. Workshopy nabídnou unikátní detailní pohled na vzlet mouchy nebo běh geparda. Řešit se bude i šíření organismů v prostoru, ať už rostlin, nebo živočichů. Přednáška o mobilitě v exotických zemích světa nabídne zajímavý pohled na jejich dopravní systém. Katedra informatiky a počítačů zase vysvětlí přenos informací v oblasti informačních technologií a ukáže, jak pomocí gest ovládat kvadrokoptéru.

OSTRAVA – PORUBA

Kampus VŠB-TUO – přednášky, komentované ukázky a workshopy na různá technická témata s podtitulem „všechno je v pohybu“, například Cestovní kancelář matematika, Mobilita důvěrných dat (o šifrování), Rychlost je změna a změna je život, Fotofon – sluneční telefon, Elektromobilita, Konstruktéři v akci, Jak si postavit vlastní dron, Jak to chodí ve vodě, difuze – molekuly v pohybu, Svět podle Agricoly atd. Svůj program představí Fakulta stavební, Strojní fakulta, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství, Katedra fyziky, Katedra matematiky a deskriptivní geometrie, Institut environmentálních technologií, Ústřední univerzitní knihovna

Geologický pavilon (Hornicko-geologická fakulta) – přednášky, komentované ukázky, workshop pro děti Energie hýbe světem, Fantom pavilonu, Večerní toulky mezi kameny…

IT4Innovations národní superpočítačové centrum – přednášky, komentované prohlídky, interaktivní hry V kůži výzkumníka, S námi se neztratíte, Čím je ovlivněna rychlost automobilů

Planetárium Ostrava (Hornicko-geologická fakulta) – komponovaný program přednášek, filmů a vernisáže velkoplošného obrazu Cesta na měsíc!

OSTRAVA – VÝŠKOVICE

Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO – komentované ukázky Záchranáři v pohybu, Cesta prachu od zdroje k nosu a pak…, Co vypouštíme doma do kanálu?, Laserová střelnice, Malování na noční oblohu – pyrotechnická show bez malíře!

OSTRAVA – ZÁBŘEH

Lékařská fakulta OU program se připravuje

OSTRAVA – DOLNÍ OBLAST VÍTKOVICE

Svět techniky – happening Tvoříme společně ostravskou DNA, komentované ukázky a přednášky Mobilita v biomedicíně, Proč lidé migrují, Cesta oceli ze železné rudy až k nám (VŠB-TUO)…

 

zpět

ZÁŠTITY

Logo MŠMT Logo Europe Direct Logo OSN Logo VVI Logo CT

PARTNEŘI

Logo partnera Logo partnera Logo partnera

NOVINKY

Noc vědců 6.10.2017

Do letošní přípravy NV 2017 se zapojilo 23 organizátorů a přípravy akcí po celé ČR jsou v plném proudu. Těšíme se na letošní ročník, který mj. mediálně zaštítila Česká televize.

3.10.2017 7.15

Příprava ročníku 2017 v plném proudu

Záštity nad letošním ročníkem převzali již tradičně MŠMT, OSN a ZEK a letos také poprvé Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace.

1.6.2017 12.47

ARCHIV NOVINEK