NOC VĚDCŮ

Ostrava – Ostravská univerzita, VŠB-Technická univerzita, Svět techniky, Moravskoslezská vědecká knihovna

Program Noci vědců – 6.10.2017

Ostrava 6. 10. 2017 bude žít vědou a v duchu tématu MOBILITA ji rozproudíme a dostaneme do mnoha částí města. Obyvatelé Ostravy budou mít možnost využít kyvadlové dopravy zdarma a elegantně se pohybovat na mnoha stanovištích tak, aby stihli zažít co nejvíce přednášek, workshopů, komentovaných ukázek, … a nebude chybět ani světelná show vystřelená do nebe. Všechny informace o programu a organizátorech návštěvníci najdou na www.ostravskanocvedcu.cz.

OSTRAVA – CENTRUM

Filozofická fakulta OU – Prostor bývalé menzy Ostravské univerzity nabídne komentovanou projekci fotografií z elegantní Francie i temperamentního Španělska a ochutnávku místních známých specialit. K dopravě poslouží trenažer lokomotivy, ve kterém si každý návštěvník může vyzkoušet profesi strojvedoucího. A s katedrou české literatury se bude filozofovat o tom, kde bydlela Maryčka Magdónova nebo kde leží Středozem.

Fakulta sociálních studií OU – Činnosti každodenního života musí zvládat i vozíčkáři. Jak náročné dny to jsou si návštěvníci mohou na vlastní kůži zažít na workshopu jízdy na vozíku. Připraveno je i zážitkové cestování se zkušenými průvodci a kompenzačními pomůckami. Speciálně upravené talíře, lžičky nebo třeba didaktické hry budou k vidění také na interaktivní besedě.

Pedagogická fakulta OU – Workshop Putování za nářečími z Moravy do Čech a zase zpátky prověří znalosti nářečních výrazů a odhalí krásu lidových krojů. Experimenty s lidskou myslí balancující na hranici vědy a magie objasní, jak dokážou jasnovidci číst myšlenky a vytvářet svět, který je těžce rozpoznatelný od skutečného. Trocha fantazie se využije i ve výtvarné dílně, kde se bude malovat na vodní hladinu.

Moravskoslezská vědecká knihovna – výstava Letem knihosvětem, komentovaná prohlídka podzemních skladů knih Sfárejte za vědomostmi a přednášky Ekonomické fakulty VŠB-TUO o migraci lidí, o mobilních technologiích a architektonická přednáška Jak proměna mobility v 21. století změní tvář Ostravy.

OSTRAVA – HLADNOV

Přírodovědecká fakulta OU – Laboratoře Ostravské univerzity budou žít pohybem organismů. Workshopy nabídnou unikátní detailní pohled na vzlet mouchy nebo běh geparda. Řešit se bude i šíření organismů v prostoru, ať už rostlin, nebo živočichů. Přednáška o mobilitě v exotických zemích světa nabídne zajímavý pohled na jejich dopravní systém. Katedra informatiky a počítačů zase vysvětlí přenos informací v oblasti informačních technologií a ukáže, jak pomocí gest ovládat kvadrokoptéru.

OSTRAVA – PORUBA

Kampus VŠB-TUO – přednášky, komentované ukázky a workshopy na různá technická témata s podtitulem „všechno je v pohybu“, například Cestovní kancelář matematika, Mobilita důvěrných dat (o šifrování), Rychlost je změna a změna je život, Fotofon – sluneční telefon, Elektromobilita, Konstruktéři v akci, Jak si postavit vlastní dron, Jak to chodí ve vodě, difuze – molekuly v pohybu, Svět podle Agricoly atd. Svůj program představí Fakulta stavební, Strojní fakulta, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství, Katedra fyziky, Katedra matematiky a deskriptivní geometrie, Institut environmentálních technologií, Ústřední univerzitní knihovna

Geologický pavilon (Hornicko-geologická fakulta) – přednášky, komentované ukázky, workshop pro děti Energie hýbe světem, Fantom pavilonu, Večerní toulky mezi kameny…

IT4Innovations národní superpočítačové centrum – přednášky, komentované prohlídky, interaktivní hry V kůži výzkumníka, S námi se neztratíte, Čím je ovlivněna rychlost automobilů

Planetárium Ostrava (Hornicko-geologická fakulta) – komponovaný program přednášek, filmů a vernisáže velkoplošného obrazu Cesta na měsíc!

OSTRAVA – VÝŠKOVICE

Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO – komentované ukázky Záchranáři v pohybu, Cesta prachu od zdroje k nosu a pak…, Co vypouštíme doma do kanálu?, Laserová střelnice, Malování na noční oblohu – pyrotechnická show bez malíře!

OSTRAVA – ZÁBŘEH

Lékařská fakulta OU program se připravuje

OSTRAVA – DOLNÍ OBLAST VÍTKOVICE

Svět techniky – happening Tvoříme společně ostravskou DNA, komentované ukázky a přednášky Mobilita v biomedicíně, Proč lidé migrují, Cesta oceli ze železné rudy až k nám (VŠB-TUO)…

 

zpět

ZÁŠTITY

PARTNEŘI

-->

NOVINKY

Ostrava má pod palcem Noc vědců 2018

Národním koordinátorem Noci vědců 2018 bude Ostrava! Termín Noci vědců 2018 – akceptovatelným termínem pro nás je 5.10. budeme žádat o národní výjimku. Tématem Noci vědců 2018 je 100LET ČESKÉ VĚDY Tématem NV 2019 bude EKOLOGIE

11.1.2018 15.56

Noc vědců 6.10.2017

Do letošní přípravy NV 2017 se zapojilo 23 organizátorů a přípravy akcí po celé ČR jsou v plném proudu. Těšíme se na letošní ročník, který mj. mediálně zaštítila Česká televize.

3.10.2017 7.15

ARCHIV NOVINEK