NOC VĚDCŮ

Praha – České vysoké učení technické v Praze

Program Noci vědců – 6.10.2017

Tradičně se pro návštěvníky otevřou pracoviště ČVUT v Praze v dejvickém kampusu i v centru Prahy. Letošní program bude hodně bohatý, protože se kromě sedmi fakult představí i dvě nefakultní součásti naší univerzity. Těšíme se v době od 17.00 do 23.00 na viděnou!

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská:

Adresa: Břehová 7, Praha 1, stanice metra A Staroměstská

Web: www.fjfi.cvut.cz

Spoutání energie hvězd v pozemských podmínkách

Vchod: 17. listopadu 78/5, Praha 1, stanice metra A Staroměstská

Návštěvníky čeká exkurze na unikátní pokusné zařízení tokamak jménem GOLEM pro zvládnutí termojaderné fúze, které Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze získala roku 2007. Během exkurze vám prozradíme, co je to termojaderná fúze a jaké jsou její výhody jako zdroje energie pro lidstvo. Řekneme si, jaké jsou možné i nemožné cesty ke zvládnutí termojaderné fúze. A samozřejmě vám ukážeme, jak takový tokamak funguje. To vše tradičně pod taktovkou Ing. Vojtěcha Svobody, CSc.

Exkurze bude probíhat v časech: 17:00 – 18:20, 18:30 – 19:50, 20:00 – 21:20 a 21:30 – 22:50.

Populárně naučné přednášky

Vchod: Břehová 7, posluchárna 115, Praha 1, stanice metra A Staroměstská

Do letošního programu jsme zařadili přednášky na dvě témata:

  • Jak funguje jaderný reaktor

Elektrickou energii je potřeba vyrábět v dostatečném množství, to ví každý. Výhradně s elektřinou je spojené využívání technických vymožeností a informačních technologií, to je rovněž každému jasné. Každý tuší, že elektřinu je třeba vyrábět šetrně s ohledem na životní prostředí. Málokdo ale ví, že toto kritérium splňuje jaderná energetika. V rámci Noci vědců na FJFI se můžete dozvědět, jak se produkuje elektrická energie i jaké je využívání jaderné energetiky v České republice. Jak funguje jaderný reaktor předvedou naši jaderní inženýři na modelu školního jaderného reaktoru.

Přednáška bude probíhat v časech: 17:00 – 17:55, 18:00 – 18:55, 20:00 – 20:55, 21:00 – 21:55 a 22:00 – 22:55.

  • Mozek řidiče pod matematickým drobnohledem

Může matematika odpovědět na to, jak se řidič rozhoduje během řízení vozidla? Systematická vědní disciplína studující mikroskopické vlastnosti dopravy ukazuje, že promyšlené teoretické přístupy mohou pomoci odpovědět i na tyto poměrně obtížné otázky. Přednáška ukáže, jakým účinným nástrojem pro tuto oblast může být matematika. V jejím závěru se dozvíte, jak lze získané poznatky využít při řízení dopravního proudění.

Přednáška proběhne v čase 19:00 – 19:50

 

Fakulta elektrotechnická:

Adresa: Technická 2, Praha 6 – Dejvice, stanice metra A Dejvická

Web: www.fel.cvut.cz

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze vás provede od elektronu k blesku. Na co všechno se tedy můžete těšit?

V laboratoři vysokého napětí vytvoříme blesky.

Naše wITches vám ukáží IT kouzla. Můžete se stát součástí příběhu na motivy Hvězdných válek a na chvíli bojovat proti Federaci. V Galaxii tak mimo jiné potkáte Ozoboty, budete řídit autíčko pomocí Micro:bitu, nebo vyřešíte tajnou šifru. Nakonec se třeba setkáte se samotnou princeznou Leiou.

Ukážeme vám něco z mikroelektroniky, například některé z úspěšných realizací prací našich studentů nebo výukové vybavení s prvky elektronického zabezpečovacího systému.

Seznámíme vás s lékařskou elektronikou – možnostmi jejího využití pro diagnostiku onemocnění, snímání a zpracování biologických signálů, modelování biologických systémů a využití v asistivních technologiích, tedy technologiích pro zajištění zdravotní „bezpečnosti” osob.

Předvedeme LEGO roboty různých tvarů a schopností – útočného škorpiona nebo třeba akrobata balancujícího na míčku.

Představíme vám výsledky našich simulací pražské dopravy. Jak bude vypadat doprava ve městech v budoucnosti? Jak se doprava změní se samoříditelnými auty v chytrých městech? Je možné vyhnout se dopravním zácpám s použitím metod umělé inteligence?

Ukážeme vám bezpilotní prostředky, jak fungují avionické a navigační systémy.

Přijďte se také podívat, jak funguje zařízení, které dokáže spočítat kostičky na házecích kostkách, jak udržíme věci ve vzduchu pomocí magnetické levitace, jak se měří teplota v barvách nebo jak je možné bezdrátově přinášet energii.

Uvidíte 3D tištěný krokový motor nebo míček vznášející se na vzduchovém sloupci.

Naši studenti představí svůj úspěšný projekt eForce FEE Prague Formula. Jako každý rok zkonstruovali a postavili svůj sen v podobě jediné české studentské elektrické formule, se kterou se každé léto s hrdostí představují světu na mezinárodní inženýrské soutěži Formula Student.

 

Fakulta strojní:

Adresa: Technická 4, Praha 6 – Dejvice, stanice metra A Dejvická

Web: www.fs.cvut.cz

Vestibul fakulty bude patřit nejnovějšímu modelu formule se spalovacím motorem z dílny týmu Formula student CTU CarTech. Naši studenti vám předvedou nejen Formuli FS.09, ale představí i své úspěchy na závodním poli. Dozvíte se o soutěžích, kterých se tým účastní anebo přímo sám pořádá.

Při vývoji nové formule využili studenti Fakulty strojní ČVUT v Praze mnoho nových technologií. V rámci Noci vědců si můžete se členy týmu o vývoji, materiálech a použitých technologiích pohovořit osobně.

Více informací můžete najít na týmovém webu nebo Facebookovém profilu. Fotografie nové formule FS.09 i týmu CTU CarTech pořídil Filip Fabian.

 

Fakulta stavební:

Adresa: Thákurova 7, Praha 6 – Dejvice, stanice metra A Dejvická

Web: www.fsv.cvut.cz

Kdo zavítá na Fakultu stavební ČVUT v Praze, nebude litovat. Letos jsme přichystali interaktivní ukázky, které budete znát z vašeho každodenního života.

Naši odborníci vám ukážou, jak se staví runway na letišti. Kromě toho budou mít připravené modely, kde uvidíte rozdíly právě mezi letištní dráhou a dálnicí. Mimochodem, víte, že existuje i barevný asfalt?

Kromě toho pro Vás postavíme ukázku protihlukové clony, která je pouhých 30 cm vysoká.

Necháme vás nahlédnout do horninové prostředí s podzemní vodou, uvidíte řez chodníku s vlivem použití STREDbetonu nebo třeba vozíčkářskou trasu pro zvládání překážek při snížené mobilitě člověka.

Nově se pro návštěvníky otevře Experimentální centrum, kde bude prováděna rázová zkouška oceli pomocí Charpyho kladiva.

V našem Vodohospodářském experimentálním centru, na vás čeká několik jedinečných reálných modelů vodních staveb. Přijďte se podívat na dráhu TOKIO nebo na připravovanou plavební komoru v Děčíně.

Pro nejmenší jsme si letos připravili speciální chemickou laboratoř a soutěž o malé dárky.

Pro návštěvníky, kteří budou chtít po programu načerpat síly, bude připravena odpočinková zóna v unikátním prostoru Ateliéru D.

 

Fakulta informačních technologií:

Adresa: Thákurova 7, Praha 6 – Dejvice, stanice metra A Dejvická

Web: www.fit.cvut.cz

Na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze bude program probíhat pouze do 22.00 hodin.

SAGELab, místnost A-1452

Uvidíte unikátní zobrazovací systém s rozlišením 8K+, demonstraci autostereoskopického zobrazování nebo 3D skenování. Ukážeme vám bezdotykové ovládání i dotykové ovládání interaktivního 3D modelu vytvořeného pomocí fotogrammetrie, ke slovu se dostanou i témata počítačové grafiky, fotomontáže a mnoho dalších.

Laboratoř vestavných systémů, místnost A-1048

Hlavním lákadlem této laboratoře je ukázka programování humanoidního robota NAO. Náš fakultní „maskot“ pak dokáže třeba změřit vzdálenost, hrát kostky nebo zahrát vaši oblíbenou melodii na xylofon. Nebo si s ním budete chtít zatančit?

 

Nová budova ČVUT – CIIRC:

Adresa: Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6 – Dejvice, stanice metra A Dejvická

Web: www.ciirc.cvut.cz

Na jednom z nejnovějších a nejmodernějších pracovišť ČVUT v Praze se společně představí Český institut informatiky robotiky a kybernetiky (CIIRC), kladenská Fakulta biomedicínského inženýrství a Fakulta dopravní. Těšit se můžete na prohlídky specializovaných laboratoří a interaktivní přednášky, stejně tak i na atraktivní exponáty nebo testování a měření tělesných parametrů. Připraven bude i program pro děti, kde si budou moci napsat dopravní testík, provést jednoduchý chemický pokus, nebo si zkusit poznávací kvíz o lidském těle.

Testbedu, specializované laboratoři CIIRC pro Průmysl 4.0 s robotickou výrobní linkou, vám ve spolupráci s firmami Siemens a ŠKODA AUTO otevřeme digitální okno do budoucnosti výroby a ukážeme virtuální realitu bez hranic. Předvedeme, jak je možné testovat a zprovozňovat výrobní systémy ještě před jejich fyzickou realizací. Kromě fyzických komponentů laboratoře umožňuje rozšířená realita s využitím brýlí HoloLens zobrazit stroje nebo díly, které ve skutečnosti neexistují a jsou jenom simulované. Přes tyto brýle tak uvidíte na dopravníku díly a roboty, jenž je skládají dohromady, přičemž díly i roboty existují pouze v simulaci. Virtuální realita bude kralovat i v AVVR – Green Corneru, tedy místu, kde vám naši odborníci zprostředkují aktivní pohyb v nasimulovaném prostředí.

Budete moci ocenit pohybové a senzorické schopnosti záchranářského robotu z projektu TRADR, který úspěšně pomáhal například po loňských zemětřeseních v Itálii, nebo výsledky projektu UP-Drive: Automated Urban Parking and Driving, jenž se zabývá problémy spojenými s autonomním rozhodováním vozidel. Odpočinout si můžete u našeho robotického baru, náš robobarista vám tam připraví voňavou kávu.

Před budovou ČVUT – CIIRC bude přistaven sanitní vůz Fakulty biomedicínského inženýrství, ve kterém si zájemci mohou nechat změřit hladinu krevního cukru nebo krevní tlak. Na speciální figuríně vás naučíme správným nácvikům při masáži srdce a zásady první pomoci. Otestovat budete moci i svůj zrak a zjistit, jestli jste například způsobilí k řízení motorových vozidel, a předvedeme vám navigační systém pro nevidomé. K dispozici bude i měření výchylek těžiště těla, respektive měření rozložení tlaku pod chodidly návštěvníků. Kromě toho vám ukážeme naši novou speciální laboratoř, Inteligentní byt.

Na interaktivním dopravním simulátoru Fakulty dopravní si návštěvníci budou moci aktivně otestovat své řidičské schopnosti a pomocí eyetrackeru zjistit, zda správně sledují okolní dění v dopravě. Vozidlový simulátor nové generace s využitím nejnovějších poznatků z oblasti interakce člověk-vozidlo bude zase hlavním lákadlem specializované laboratoře Škoda. Laboratoř Smart City nabídne interaktivní expozici nazvanou Město budoucnosti k tématice chytrých měst s podporou firmy Siemens a projektu Smart Prague. Nebude chybět ani ukázka studentského motocyklu z mezinárodního projektu Motostudent.

V posluchárně se v cyklu přednášek a videí dozvíte více o našich projektech i o fenoménu Smart Cities a na něj navazujících tématech autonomních vozidel, chytré dopravy a její bezpečnosti. Díky svým chytrým telefonům se můžete zapojit do připravených závěrečných testíků s využitím mentimeteru.

 

Populárně naučné přednášky v Červené posluchárně

Do letošního programu jsme zařadili přednášky na čtyři aktuální témata. V době mimo přednášky budou v posluchárně promítána videa, ve kterých se dozvíte více o projektech ČVUT i samotné budově ČVUT – CIIRC.

  • 17:30 – 18:00, Asistivní technologie a inteligentní bydlení

Přednáška vedená doc. Ing. Lenkou Lhotskou, CSc. z Fakulty biomedicínského inženýrství prozradí, jak nám technika může pomoci zkvalitnit život. Co všechno nám může poskytnout, jaké jsou její výhody, jaké nevýhody a úskalí? Které úlohy jsou v tomto tématu snadno realizovatelné a které jsou obtížné?

Na přednášku mohou návštěvníci navázat prohlídkou sousedící laboratoře Inteligentní byt.

  • 18:30 – 19:00, Autonomní robotika a výsledky CIIRC v ní

Čeká vás představení záchranářské robotiky a projektu TRADR, který úspěšně pomáhal například po loňských zemětřeseních v Itálii. Uvidíte videoukázky a fotografie z různých cvičných i reálných misí a podělíme se s vámi o získané zkušenosti ze spolupráce lidí s roboty. Přednášejícím bude prof. Ing. Václav Hlaváč, CSc., zástupce ředitele CIIRC.

Na přednášku mohou návštěvníci navázat prohlídkou samotných robotů TRADR v respiriu budovy.

  • 19:30 – 20:00, Vývoj urgentní medicíny a medicíny katastrof

Mgr. Pavel Böhm z Fakulty biomedicínského inženýrství vás provede problematikou řešení krizových situací a jejich následků. Na závěr přednášky proběhne i krátká diskuze.

Na přednášku mohou návštěvníci navázat prohlídkou sanitního vozu umístěného před vstupem do budovy.

  • 20:30 – 21:00, Autonomní vozidla aneb chceme chytrou dopravu?

Jaké jsou trendy v oblasti autonomních vozidel a dopravy? Jak bude vypadat doprava budoucnosti? Ing. Petra Skolilová z Fakulty dopravní zodpoví vaše otázky a aktivně vás do přednášky zapojí prostřednictvím mentimeteru.

Na přednášku mohou návštěvníci navázat prohlídkou specializovaných laboratoří Smart City a Škoda v přízemí budovy.

 

Masarykův ústav vyšších studií:

Adresa: Kolejní 2637/2a, Praha 6 – Dejvice, stanice metra A Dejvická

Web: www.muvs.cvut.cz

MÚVS nabídne sérii přednášek v kreativní místnosti v 5. patře budovy.

  • 19:00 – 19:45 Co všechno je věda a proč nás baví
  • 20:00 – 20:45 Může být ekonomika zábavná?

Paradoxy ekonomického myšlení v praxi.

  • 21:00 – 21:45 Naučit někoho něco je věda

Skrytý půvab pedagogiky.

  • 22:00 – 22:45 Vlakem, letadlem i lodí s Herculem Poirotem

Historie techniky v kostce.

zpět

ZÁŠTITY

PARTNEŘI

-->

NOVINKY

Ostrava má pod palcem Noc vědců 2018

Národním koordinátorem Noci vědců 2018 bude Ostrava! Termín Noci vědců 2018 – akceptovatelným termínem pro nás je 5.10. budeme žádat o národní výjimku. Tématem Noci vědců 2018 je 100LET ČESKÉ VĚDY Tématem NV 2019 bude EKOLOGIE

11.1.2018 15.56

Noc vědců 6.10.2017

Do letošní přípravy NV 2017 se zapojilo 23 organizátorů a přípravy akcí po celé ČR jsou v plném proudu. Těšíme se na letošní ročník, který mj. mediálně zaštítila Česká televize.

3.10.2017 7.15

ARCHIV NOVINEK