NOC VĚDCŮ

Brno – VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Program Noci vědců – 6.10.2017

PROGRAM PŘIPRAVUJÍ:

Fakulta chemická

Purkyňova 118, Brno

 •  Naše mobilní chemická laboratoř a její tradiční chemické pokusy- ukázky řady efektních, ale i poučných pokusů jak z laboratoře, tak z každodenního života.
 • Využití 3D tisku z biodegradabilních materiálů k výrobě prototypů pro automobilový průmysl
 • Biologicky rozložitelné folie jako moderní transportní, obalový materiál.
 • Transport látek – experimenty zaměřené na studium transportu různých látek v různých prostředích.
 • Osmóza – jak jsou řízeny některé procesy v lidském těle.
 • Šetřete své klouby – využití  polyhydroxyalkanoátů (PHA) a jiných biopolymerů při výrobě kloubních náhrad.
 • Hygiena rukou nejen při cestování.
 • Zábavné pokusy. (Realizováno studenty SPŠ chemická, Brno).
 • Hračky s pohybem – neboli mobilita z pohledu matematiky a fyziky. (Realizováno žáky ze ZŠ Novolíšeňská, Brno).
 • Chemické i jiné soutěže a minikvízy i pro malé návštěvníky – program složený z malých soutěží a chemických pokusů připravený pro širokou veřejnost, včetně dětí.

Ústav soudního inženýrství

Purkyňova 118, Brno

 

– jízda na trenažéru s měřením optických reakcí a svalové tenze

– ukázka fyzikálních výpočtů s podporou výpočetní techniky

– viditelnost účastníků silničního provozu

– simulace nepříznivých stavů při řízení vozidla

– crash test

– měření bezpečných vzdáleností stavebních konstrukcí

– měření bezpečných výšek stavebních konstrukcí

– modelování dopravních havárií

– ukázky měření „Částice kolem nás“

 

CEITEC VUT

Purkyňova 123, Brno

CEITEC VUT v rámci Noci vědců 2017 umožní návštěvníkům nahlédnout do laboratoří čistších než operační sál. Budete si moci vyzkoušet obléknout laboratorní skafandr či otestovat svou zručnost ve speciálním rukavicovém boxu a provést další experimenty. Mimo to můžete vidět v pohybu motor v Laboratoři řízení pohonných a výkonných systémů, nahlédnout pod pokličku vývoje chytrých senzorů nebo na vlastní oči vidět laboratoř, kde vědci vyvíjejí jedinečné robotické systémy používané například pro záchranu lidských životů.

 

 • Program od 18:00 do 24:00 (poslední prohlídka 23:30)

Registrace na prohlídku laboratoří dostupná na webu CEITEC viz https://www.ceitec.cz/registrace-noc-vedcu-poprve-na-ceitec-vut/t3208

 

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií

Technická 12, Brno

 

 • Automobil schopný komunikovat kdekoli na světě, Přenos 4K videa optickým vláknem – přepnutí optické trasy při přerušení, Chytrá domácnost ovládaná hlasem,
 • Elektromobil  TESLA, elektromobilita ve světě i u nás, zdroje energie pro elektromobily.
 • Elektrický skútr, Elektrická koloběžka PERUT,  Elektrická tříkolka City EL, prezentace elektromobility a k ní potřebné infrastruktury, hlavně dobíjení,
 • RC modely aut (Tamyia TT-01 (1:10), TRF 416 (1:10), Traxxas e-REVO (1:16)) – jízda zručnosti,
 • Energie z vodíku, Lineární motor,
 • Monitoring mobilních sítí, LTE, 3D snímání a projekce obrazu, Televize s ultra vysokým rozlišením UHDTV, Radioklub při VUT v Brně OK2KOJ a jeho činnost, KV stanice, komunikace přes družice,
 • RC model tanku a Mustangu, kvantové tečky a nanočástice,
 • Návštěvníci si vyzkouší pocity vozíčkářů při rehabilitaci ve vertikalizátoru, zatančí si s partnerem/partnerkou na tlakové plošině vizualizující nášlap bosé nohy a na speciálním kole pořádně šlápnou do pedálů – ale pozor, nikoliv nohama, nýbrž rukama.
 • Vědci z Ústavu přístrojové techniky AV ČR Brno představí schlierovou zobrazovací metodu, která umožňuje zviditelnit nejnepatrnější proudy způsobené například výdechem nebo zahřátou žárovkou. Zobrazení proudu plynu je možné použít pro zefektivnění výroby plynových trysek nebo zkoumání kýchání a kapénkové infekce.
 • Model kamerového monitorovacího systému v dopravě.

 

A mnoho dalších zábavně populárních naučných her a soutěží, vše pro širokou veřejnost a zejména rodiny s dětmi.

Fakulta strojního inženýrství

Místo konání: Technické muzeum v Brně, Purkyňova 105, Brno

 

Přednáška „Cesta za Sluncem“ (čas bude upřesněn)

– prof. Miloslav Druckmüller a Dr. Jana Hoderová z Ústavu matematiky FSI vypráví o expedicích za úplným zatměním Slunce.

 

Program na stanovištích (18:00 hod. – 24:00 hod.)

– matematika v pohybu a pohyb v matematice

– fyzikální pokusy

– studentská formule

– dynamika i pohyb v biomechanice

– hlasivky (biomechanika)

– klouby lidského těla (biomechanika)

– gyroskopy (dynamika)

– materiály hýbou světem

– vituální realita

– dopravní prostředky v pohybu

– pneumobil, vozítko, které jezdí na stlačený vzduch

 

Soutěž pro malé návštěvníky

Více na https://www.fme.vutbr.cz/clanek.html?zid=55544

 

Fakulta architektury

Místo konání: Technické muzeum v Brně, Purkyňova 105, Brno

 

Vlakem do Dvora – Ústav prostorové tvorby představí bakalářské projekty nového dopravního terminálu

Ze střechy parkovacího domu – Ústav navrhování prezentuje neobvyklé možnosti v návrhu parkovacích domů

Kompaktní město – Ústav urbanismu a práce studentů na netradičních prostorových konceptech městského prostředí

Fakulta informačních technologií

Božetěchova 1/2, Brno

 

USEDNĚTE DO KOKPITU NEBO NAPROGRAMUJTE ROBOTA

 

Usednout do kokpitu a „proletět se“ v simulátoru Boeingu, sestavit si vlastního robota nebo se nechat unést virtuální realitou budou moct návštěvníci Noci vědců na Fakultě informačních technologií (FIT). Otevřený pro ně bude showroom, jenž představí ty nejzajímavější technologie, které se na FITu vyvíjí, a některá specializovaná pracoviště, na dvoře fakulty se zase ukáže záchranný robot Ruda se svými schopnostmi. A na to, jak vypadaly počítače před padesáti lety, se návštěvníci mohou podívat v Muzeu výpočetní techniky.

 

PROGRAM

 

SHOWROOM: Jak ukázat robotům, co mají dělat? Bude někdy možné operovat bez skalpelu? A jak propojit chytrou domácnost? Ty nejzajímavější projekty, které na FITu vznikají, na jednom místě.

 

SIMULÁTOR BOEINGU 737: Staňte se pilotem, usedněte do kokpitu a vyzkoušejte si let nad Moravou nebo přistání v unikátním simulátoru vyvinutém na FITu.

 

LEGO-ROBOTI: Zkuste si naprogramovat robota z lega a naučte ho, co má dělat v různých situacích.

 

VIRTUÁLNÍ REALITA: Cestovat a být přitom na jednom místě? Nechte se vtáhnout do dalekého virtuálního světa pomocí virtuálních brýlí s vysokým rozlišením!

 

ROBOT RUDA: Jak si poradí s překážkami záchranný robot Ruda, kterého vyvinuli výzkumníci na FITu, aby se pohyboval v závalech a lavinách?

 

ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ DÍKY UMĚLÉ INTELIGENCI: Při detekci vozidel je často nutné rozpoznat i SPZ, která může být rozmazaná. Zajímá vás, jak výzkumníci na FITu „naučili“ tzv. konvoluční neuronové sítě takové fotografie zaostřit?

 

DETEKCE OBJEKTŮ VE VIDEU: Dohledové kamery dnes na každém rohu zaznamenávají pohyb osob i vozidel, ale je vůbec možné takové množství dat vyhodnotit? Technologie z FITu umí automaticky zpracovat obraz a detekovat objekty ve videu. Rozpozná např. typ vozidla a jeho trasu, může tak pomoct zlepšit průjezdnost městem

 

MUZEUM VÝPOČETNÍ TECHNIKY: přijďte se podívat, jak vypadal vývoj technologie od pamětí prvních počítačů, které u nás vznikaly koncem 50. let, až po technologie z nedávných let

Fakulta stavební

Veveří 95, Brno

MOBILITA JE POHYBLIVOST. SILNICE, CHODNÍKY, NÁSTUPIŠTĚ I BUDOVY. VÍTE CO PRO TO DĚLAJÍ STAVAŘI? PŘIJĎTE SE PODÍVAT, ČEKÁ VÁS BOHATÝ PROGRAM I SOUTĚŽE.

www.stavarnabrno.cz

 

REPUBLIKA SE HÝBE. SLALOM NA VOZÍKU. INTELIGENTNÍ BUDOVY. TERMOKAMERA. VIRTUÁLNĚ NAD PROPASTÍ. KUDY Z DAVU V PANICE? SLUNCE GRILUJE. VOZÍČKÁŘI V BUDOVÁCH. ROBOPES. ANTIKONCEPCE TRHLIN. iCHAR, TARTA, iGO. OVLÁDNI SVOU MYSL. VODA V POHYBU. BRNO S NADHLEDEM. KUDY KAM POTMĚ? VODÍCÍ PES. 

 

Generálním partnerem Noci vědců 2017 na Fakultě stavební

je nezisková organizace Liga vozíčkářů, z.ú.

 

PROGRAM:

 

Aula

Jaké je to jezdit tam, kde ostatní chodí? Zkuste se projet na vozíku! Jak zatáčet, brzdit, projet slalom a nenarazit Vám poradí sami vozíčkáři. Nejen to. Co když jste na vozíku a spadne Vám mobil na zem? Zkusíte si ho zvednout pomocí speciální pomůcky! Přijďte si zajezdit. Řidičák nepotřebujete. Na vše co Vás zajímá Vám odpovědí odborníci z Ligy vozíčkářů i sami vozíčkáři.

http://www.ligavozic.cz

 

Co umí elektrický mikroskútr iGo a vozík iChair? Co je Tarta? Podrobnosti Vám řeknou odborníci z firmy MEYRA ČR s.r.o. Partnera Noci vědců na Fakultě stavební.

https://www.meyra.cz

 

Pořiďte si fotku hledáčkem termokamery. Srovnejte s klasikou. Poznáte se? Zkuste si malování na obličej. Na nejmenší čeká soutěž o Kindervajíčko!

 

Reprezentační prostory ve 4.podlaží

Ještě nemáš řidičák? Projeď si vyznačenou dráhu, vyhni se bouračce, vyzkoušej si orientaci a pohotovost. Osedlej si koloběžku a zajeď nejlepší čas. Nejrychlejší vyhrává koloběžku! Ještě neumíš na koloběžce? Je tu pro Tebe odrážedlo :-)

 

Literární kavárna

Jak to vidí nevidící? Udržíte při chůzi přímý směr? Odhadnete kolik jste ušli? Pomůže Vám slepecká hůl? Nalijete vodu do sklenice tak, abyste nepřelili?

Poznáte oblečení podle hmatu? Rozeznáte i jeho barvu? Jak poznáte hmatem dvacetikorunu od desetikoruny? Pomůže Vám náš vodící pes? Jak můžete pomoci zrakově postiženým na ulici? Přijďte a vyzkoušejte.

 

SKAS Room

Co je EEG biofeedback? Co umí? Počítačovou hru budete ovládat pouze Vaší myslí a změříte si aktivitu svého mozku. Získáte více informací o svém Já. Věnovat se Vám budou odborníci Poradenského centra VUT Alfons.

https://alfons.vutbr.cz

 

ATRIUM budovy D

Virtuální realita! Neskutečné zážitky! Přejděte po prkně nad propastí, která ve skutečnosti neexistuje. Nasaďte si brýle a prožijte to, co byste jinak nezkusili. Pro děti i pro dospělé je tu i virtuální Robopes se svými bláznivými kousky. Kde končí skutečnost a začínají moderní technologie? To Vám poví odborníci ze společnosti ARCHPRINT, která nám techniku na Noc vědců zapůjčila.

http://archprint.cz

 

Můžete si nechat udělat i dočasné tetování – památku na úžasnou Noc vědců na FASTu, která zmizí v čase. Barva je zdravotně nezávadná.

 

TZB – TECHNICKÁ ZAŘÍZENÍ BUDOV

Jak uvařit na Slunci? Vystačíme s vodou? Jsou budovy opravdu inteligentní?

Jak silný mám hlas? Mám pravé peníze? Najdi cestujícího ve vlaku!

To vše se dozvíte a prakticky vyzkoušíte v laboratoři Ústavu technických zařízení budov.

 

GED – GEODÉZIE

Jak rychle se pohybuje Česká republika? Umíme to změřit!

Co dělá s planetou střídání ročních dob, tektonické vlivy nebo třeba Měsíc?

Jakým dalekohledem se určovaly nepravidelnosti v rotaci Země?

Změříte výměru parcely prostým zařízením zvaným polární planimetr?

Pohled ze střechy fakulty na noční Brno si nenechte ujít!

 

VST – VODNÍ STAVBY

Tady teče voda proudem!

Kudy poteče na modelu řeky s jezem? S jakými záludnostmi vody musíme počítat při navrhování staveb? Vše názorně uvidíte na zajímavých modelech.

 

ARC – ARCHITEKTURA

Co jdeme dělat, když říkáme „cadit“?

 

Jak navrhujeme, co používáme a kolik toho umíme? Co je renderovat? Jak dnes architekti navrhují budovy? Máme pro Vás interaktivní prezentaci práci architektů. Pomocí speciálních programů si vymodelujeme dům a potom se společně projdeme uvnitř stavby ve virtuální realitě.

 

KIC – KNIHOVNICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

Jak se dnes studuje?

Jak nejrychleji najít to, co hledáte v moderní knihovně? Jak se studuje dnes? Složíte si puzzle a mrknete na knihovní fond.

 

STM – STAVEBNÍ MECHANIKA

Seznámíte se koncepcí i antikoncepcí vzniku a šíření trhlin v základních stavebních materiálech. Naučíte se rozlišit lomové procesní zóny od loňské plesové sezóny. Nerozumíte? Přijďte k nám. My Vám to osvětlíme.

 

AIU – Centrum AdMaS

Davová panika, mýtus nebo skutečnost? U nás uvidíte trojrozměrné modely evakuace osob z tuzemských významných staveb: linky metra D a fotbalového stadionu Za Lužánkami. Vysvětlíme Vám, jak to funguje.

 

Výzkumné centrum AdMaS – Purkyňova 651/139, Brno

Advanced Materials, Structures and Technologies

Kolik toho stavební materiály vydrží? Co je uvnitř? Ukázka rentgenové počítače tomografie. Ďábel se skrývá v detailech – možnosti elektronové mikroskopie.

Už jsi viděl „Google“ auto zevnitř? U nás ho uvidíš. Jak vyrobit dvojníka?

http://www.admas.eu/aktuality/noc-vedcu-v-centru-admas/

 

Program Noci vědců 2017 na VUT v Brně naleznete také na https://www.vutbr.cz/noc-vedcu

zpět

ZÁŠTITY

Logo MŠMT Logo Europe Direct Logo OSN Logo VVI Logo CT

PARTNEŘI

Logo partnera Logo partnera

NOVINKY

Příprava ročníku 2017 v plném proudu

Záštity nad letošním ročníkem převzali již tradičně MŠMT, OSN a ZEK a letos také poprvé Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace.

1.6.2017 12.47

Bezpečná Noc vědců 2016

Noc vědců 2016 startuje. Že do jejího konání zbývá ještě spousta času? To sice ano, ale my jsme nastartovali s bezpečným předstihem a vyrážíme za vámi do ulic Plzně, Liberce, Brna a Olomouce už teď. Každý čtvrtek počínaje 8. zářím se v jednom z těchto měst zastavíme se společnou roadshow s Českým rozhlasem Plus. Přijďte ochutnat z programu Noci vědců, […]

7.9.2016 12.34

ARCHIV NOVINEK