NOC VĚDCŮ

Plzeň – Techmania Science Center o. p. s.

Program noci vědců – 6.10.2017

Program proběhne v prostorách Techmania Science Center o.p.s. a na přilehlém parkovišti.

Vstup do expozic jen za 30 Kč.

Program show prostor:

17:05 Slavnostní zahájení

17:15 – 17:30 kulturní program Radovánek

18:00 – 18:30 Show TSC – Cesta do vesmíru

19:00 – 20:00 Živé vysílání Radia Junior

21:00 – 21:30 Show TSC – Tekutý dusík

21:45 – 22:30 kulturní program Radovánek

22:50 – 23:00 Zakončení Noci vědců

 

Multifunkční sál v hale Science Centra:

 •  18:00 – 18:45 Jiří Šašek – Engineering divize Mobility, Siemens, s. r. o.

Přednáška: Co nás čeká v dopravě aneb budoucnost mobility

Přednáška ukazuje nejmodernější dopravní prostředky pro hromadnou dopravu a ukazuje na význam mobilty jako takové. V přednášce si ukážeme metro bez řidiče, tramvaj bez troleje, proč je levnější rychlovlak než lokálka a další zajímavosti. K jednotlivým dopravním prostředkům jsou ukázány jejich hlavní výhody a možnosti jejich optimálního využití. Součástí přednášky je prezentace zajímavých technických detailů a vlastností vozidel.

 • 19:00 – 20:00 Bc. Vladan Princ – Ortotik – protetik, Ottobock ČR.

Přednáška – „Mobilita navzdory hendikepu“,  

Náplní přednášky bude teoretický úvod k aktuálním možnostem vybavení protézou a komentované videoukázky zejména sportu s protetickým vybavením. Na místě budeme mít figuranta s nejmodernějším protetickým kloubem Genium, který bude v přednášce také „využit

 •  20:15 – 21:00 Ing. Jan Zdebor, CSc. – proděkan pro spolupráci s praxí Fakulta strojní, Západočeská univerzita v Plzni

Přednáška – „Jaderný reaktor jako lodní pohon“

 •  21:15 – 22:00 Jiří Šašek – Engineering divize Mobility, Siemens, s. r. o.

Přednáška: Co nás čeká v dopravě aneb budoucnost mobility

Přednáška ukazuje nejmodernější dopravní prostředky pro hromadnou dopravu a ukazuje na význam mobilty jako takové. V přednášce si ukážeme metro bez řidiče, tramvaj bez troleje, proč je levnější rychlovlak než lokálka a další zajímavosti. K jednotlivým dopravním prostředkům jsou ukázány jejich hlavní výhody a možnosti jejich optimálního využití. Součástí přednášky je prezentace zajímavých technických detailů a vlastností vozidel.

 

Sál 3D Planetária:

 • 18:00 – 19:30 Michal Václavík – Česká kosmická kancelář

Přednáška – „Cestovatelé sluneční soustavou aneb Co nám přináší meziplanetární sondy“

Anotace: Kosmonautika nám nejenom otevřela nová okna k pozorování vesmíru, ale také možnost přímo navštívit tělesa v naší sluneční soustavě. V posledních šedesáti letech se nám podařilo z blízka prozkoumat všechny planety, některé jejich měsíce a další malá tělesa jako jsou planetky a komety. V přednášce se dozvíte o výjimečnosti těchto kosmických výprav a jejich přínosech našemu poznání okolního vesmíru.

 •  20:00 – 21:00 Pavel Černický – filmový tvůrce

Filmové projekce – autorská přednáška „Nožička, která změnila svět“

 •  21:15 – 22:15 Lukáš Houška – Edutainer, Garant 3D Planetária

Přednáška – Potřebujete ve vesmíru nohy? 

Anotace: Specifické podmínky stavu beztíže jsou pro lidské tělo výzvou. Naučit se pohybovat v takovém prostředí je disciplína, která se dá překvapivě dobře zvládnout, i přes mnohé záludnosti. V přednášce se podíváme na to, jak se hýbat na palubě vesmírné stanice. Nevynecháme však ani problematiku samotné cesty do vesmíru, přepravy kolem Země a pohyb na jiných kosmických tělesech.

 

Venkovní program:

 • Gyroskopická osobní vozítka Segway
 • Workshop smysly
 • Astronomické pozorování

Hala Science Centra:

 • Chemický busking
 • Fyzikální busking
 • Workshop Smysly
 • Show – Cesta do vesmíru a Tekutý dusík
 • Virtuální realita

Planetárium:

 • Lukáš Houška – přednáška – Potřebujete ve vesmíru nohy?
 • Stravování kosmonautů ve vesmíru – busking

TSC + Europe Direct Plzeň

Všechny naše smysly jsou vzájemně propojené. Když nevíte, k čemu čicháte, může vám i příjemná vůně připadat nepříjemná. Není proto vůbec lehké poznat, ke kterým látkám vlastně čicháte. Dokážete stejně jako parfumér od sebe jednotlivé vůně rozeznat?

V rámci projektu ERC – Věda na druhou se budete moci zúčastnit workshopu, který je zaměřený na čich. Návštěvníci si vyzkouší, jak dobrý mají čich, které látky jim voní a které jsou jim naopak nepříjemné. Zjistí, jestli umí ve směsi vůní rozeznat jednotlivé složky a zda by byli úspěšnými parfuméry. Kromě demonstrace voňavých látek dojde také na zkoumání čichového epitelu za pomoci mikroskopu!

Europe Direct Plzeň ve spolupráci s Techmania Science Center pro vás vybrali a připravili řadu publikací zabývajících se evropskou vědou, v našem info stánku se budete moci dozvědět také spoustu zajímavých informací o špičkových vědeckých projektech v Evropě, jako je například SenseX – Sensory Experiences for Interactive Technologies, který je tematicky propojen i s naším workshopem.

Eurocentrum Plzeň

Přijďte procestovat s naším eurofotokoutkem evropské metropole, z nichž získáte na památku originální snímek, a ještě můžete vyhrát zajímavé ceny, pokud nasbíráte na našem Facebooku co nejvíce lajků. Dále máme připraveny vědomostní kvízy složené z nejrůznějších zajímavostí z historie evropské vědy pro malé i velké, z nichž si odnesete nejen poučení o evropských vynálezech, ale rovněž drobné odměny. Zájemcům také poskytneme poradenství o možnostech studijní/pracovní mobility v EU či v oblasti evropských fondů. Eurocentrum Plzeň je informační místo, kam se občané mohou obracet se svými dotazy týkajícími se Evropské unie.

 

ŠKODA TRANSPORTATION a.s

Téměř každý z vás využívá městskou hromadnou dopravu nebo železnici. Cestu do práce nebo do školy si zkrátíte tramvají a na nedělní výlet s rodinou vyrazíte třeba vlakem. Máte ale tušení, jak složitý stroj je lokomotiva, tramvaj nebo například takový elektrobus?

Jen málokterá značka proslavila Českou republiku ve světě tak, jako plzeňská Škoda. S jejími výrobky se lidé setkávají již více než sto padesát let. Dnes se společnost Škoda Transportation soustředí na vozidla pro městskou hromadnou dopravu a železnici.

V rámci programu letošní Noci vědců v Plzni si děti budou moci vyzkoušet různé pokusy, a dozví se tak více například o funkci trakčního motoru, zapojení cívky a dalších nezbytných „maličkostí“, které jsou potřeba k rozpohybování lokomotivy.

 • Pokusy pro děti
 • Soutěžní kvíz
 • Omalovánky

Otto Bock ČR s.r.o.

dvě prezentační pop-up stěny o šířce cca 8 metrů – před těmito stěnami vystavené produkty zejména z protetiky (u nich je věda a výzkum zásadní), dále pak elektrické vozíky. Vozíky by si mohli zkoušet sami návštěvníci

Amputář, který bude mikroprocesorem řízený protézový kolenní kloub reálně na místě předvádět. Na velkém LCD televizoru budou zajímavá videa, ze kterých je jasně patrné, co současné moderní protézy amputovaným přinášejí – mohou díky nim pracovat, cestovat, sportovat jako všichni ostatní.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR, se bude prezentovat exponáty z výzbroje předmnichovské armády, které jsou skutečnými unikáty a to v celosvětovém měřítku!!

Vystaven bude jediný ze dvou dochovaných exemplářů velitelského vozu pro vyšší důstojníky na světe – automobil Škoda Superb 903 a velmi vzácný motocykl Praga BD 500 se sidecarem z roku 1928. Zmíněný automobil Škoda Superb 903 byl vyráběn v provozu ASAP automobilní oddělení Škoda Plzeň, který původně stál cca 100 m od hlavního vstupu do dnešní Techmanie.

Autocentrum Jan Šmucler

Téma elektromobilita

Vystavené vozy – ukázka technických novinek

Anotace a program bude upřesněn

Centrum robotikySpráva informačních technologií města Plzně

Jak již náš název napovídá, o roboty nebude nouze. Centrum robotiky seznámí nejmenší návštěvníky s roboty Dash a Dot, které budou moci ovládat pomocí tabletu nebo přímo programovat. Představíme našeho nejmenšího robota Ozobota, kterého lze programovat prostřednictvím barevných čar. Dále ukážeme, co umí náš největší robot – humanoid Nao.  Starší účastníci si budou moci vyzkoušet různé pokusy s badatelskou sadou Pasco. Dále si u nás budete moci zahrát „pohyblivé“ pexeso, které ožije díky rozšířené realitě.  Přijďte se k nám nadchnout technikou i vědou. Centrum robotiky vás vzdělává pro budoucnost.

RICE – Regionální inovační centrum elektrotechniky

Chytrý zásahový oblek pro hasiče a profesionální hasičská technika

Dříve hasiči pro zjištění teploty, přítomnosti plynů nebo radioaktivity používali speciální přístroje, které je zatěžovaly. Náš chytrý hasičský oblek má tyto přístroje již zabudované přímo uvnitř obleku, takže hasič má volné ruce. Systém funguje zcela autonomně a dokonce dokáže komunikovat s velitelem zásahu, odpadá tedy potřeba komunikovat přes vysílačku.

Součástí systému je také chytrá hasičská rukavice, která umožňuje kontaktní i bezkontaktní měření teploty vzdálených předmětů. Celý tento systém tak představuje mobilní autonomní měřící stanici a výrazně ulehčuje mobilitu hasičů při náročných zásahových akcích.

Hasičský oblek i rukavice budou představeny v rámci Noci vědců a bude možné si je na vlastní kůži vyzkoušet. Chytrý oblek i rukavici představí návštěvníkům Noci vědců profesionální hasiči spolu s vědci, kteří jej vyvíjeli. V rámci této jedinečné expozice budou mít příchozí návštěvníci možnost zažít hašení požáru anebo evakuaci osob z těžko přístupných míst.

Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje

V 17:30 provede jednotka hasičů z požární stanice Košutka evakuaci obyvatel objektů za použití výškové techniky znepřístupněné např. při povodních a rozsáhlých požárech. V druhé ukázce proběhne simulovaná záchranu postižené osoby z výšky za použití nejnovějšího automobilového žebříku AZ 40 z výzbroje HZS PK, požární stanice Košutka.

V další ukázce v 19:30 předvedeme postup zdolávání cvičného požáru hořlavé kapaliny. Bude simulován zásah na hořící ropné produkty s použitím vysokotlakého hašení se smáčedlem. Během požáru budou názorně předvedeny funkcionality chytrého obleku s ukázkou přenosu v obleku naměřených dat z pohledu velitele zásahu. Bude měřena teplota a vlhkost uvnitř a vně obleku. Bude použito bezkontaktní měření teploty vně chytré rukavice a vzdálené měření teploty požáru.

PROGRAM vnitřní expozice

 • Prezentace chytrého hasičského zásahového obleku a chytrých rukavic pro hasiče, které byly vyvinuty v Plzni na RICE (Regionální Inovační Centrum Elektrotechniky). Představení celého systému, popis jednotlivých prvků. Názorné předvedení některých funkcí. Ukázka generačního vývoje chytrého hasičského obleku. Možnost vlastního vyzkoušení.
 •  Velitelský automobil FORD Tranzit s vestavbou VEA L2V. Velitelský automobil slouží jako mobilní pracoviště velitele zásahu jednotek PO s vybavením pro přenos informací prostřednictvím datové sítě nebo radiové sítě s operačním a informačním střediskem a se složkami IZS. Návštěvníci si boudou moci vyzkoušet radiové spojení v praxi.

 

PROGRAM venkovních ukázek

 • Profesionální hasiči s technikou:
 • 17:30 Záchrana a evakuace osob pomocí výškové techniky
 • 19:30 Hašení venkovního požáru s využitím chytrých hasičských obleků a hasičské techniky profesionálních hasičů HZSPK

Středisko volného času Radovánek

Své umění předvedou taneční soubor Spider Dance Company.

Zastoupeny budou také technické a modelářské kroužky, které SVČ RADOVÁNEK zajišťuje pro všechny věkové kategorie. Představíme Vám u nás  vyvinutého a vyrobeného robota s názvem „HEXAPOD“  a také  výukové pomůcky, které používáme při výuce robotiky a IT. Součástí prezentace naší činnosti bude malá modelářská dílna.

Omnivěda /Věda nás baví, o. p. s.

Autíčko jezdící na nafukovací balonek nebo pohyb živočichů…

S takovými tématy Vás seznámí VĚDA NÁS BAVÍ. Přijďte se svými dětmi

a zúčastněte se ukázky vědeckého kroužku VĚDA NÁS BAVÍ, o. p. s. Děti si za pomoci lektorů vyrobí své autíčko poháněné vzduchem nebo želvu, která umí lézt po provázku a tak se formou hry přiblíží světu vědy.

Výškové práce Martin Pelikán

 program bude upřesněn

Fakulta strojní, Západočeská univerzita v Plzni  

 

KATEDRA ENERGETICKÝCH STROJŮ A ZAŘÍZENÍ

 Název expozice: Stirlingův motor a vakuový zvon

 

Mobilita aneb uvedení věcí do pohybu bez větších zábran (wikipedia.org)

Popis:

 •  Stirlingův motor

Stirlingův motor je ukázkou přeměny tepelné energie na mechanickou práci. Patří mezi teplovzdušné motory s uzavřeným pracovním cyklem. Pracuje na bázi ohřívání a ochlazování vzduchu nebo jiného pracovního plynu. Tepelná energie je dodávána vnějším zdrojem tepla, kdy ohřevem na jednom konci válce obsahujícím pracovní plyn dochází k expanzi tohoto plynu a následným ochlazením na druhém konci k jeho stlačení. Stirlingův motor, oproti ostatním teplovzdušným motorům, obsahuje vnitřní regenerační výměník tepla, který zvyšuje tepelnou účinnost stroje. Z konstrukčního hlediska existuje vícero provedení. Rozlišují se hlavní dva typy uspořádání, které se liší způsobem, kterým dochází k přesunu pracovního média mezi teplou a studenou stranou stroje.

Byl vynalezen v roce 1816 jako konkurence parního stroje, přičemž jeho praktické využití se v dalších etapách omezilo na např. pohon v ponorkách. V porovnání s parním strojem se Stirlingův motor vyznačuje vyšší účinností, která dosahuje až 40%. Tento motor je pomaluběžný, má tichý chod a umí využít téměř libovolný zdroj tepla. To jej v současné době předurčuje např. pro využití obnovitelných zdrojů energie, třeba v solárních elektrárnách či v tepelných čerpadlech.

 

 • Vakuový zvon

Pomocí odsávání vzduchu z uzavřeného prostoru skleněného zvonu dochází k postupnému snižování tlaku v tomto prostoru. Vlivem snižování tlaku, a tedy postupným dosahováním stavu blízkému vakuu, předměty umístěné v tomto prostoru, které samy obsahují vzduch atmosférického tlaku, viditelně mění svůj objem. V praxi předvedeme několik experimentů, jak se v prostoru vakua chovají předměty bez působení atmosférického tlaku, např. nafouknuté balónky nebo marshmallows.

Expozice zahrnuje též praktickou ukázku závislosti teploty varu vody na tlaku.

 

KATEDRA MATERIÁLŮ A STROJÍRENSKÉ METALURGIE

EXPOZICE – TVÁŘENÍ OCELI KOVÁNÍM

GARANT: Ing. Soňa Benešová, Ph.D.

Pro získání nejlepších mechanických vlastností, kterých je možné u ocelí dosáhnout, je nutno tyto materiály tvářet a dále tepelně zpracovat. Základní technologií tváření je proces kování. Cílem kování je udělit kovu tvar, ale také změnit jeho strukturu z nehomogenní odlévané struktury na vysoce kvalitní protvářenou, která snese dlouhodobé dynamické zatížení. Kováním se vyrábí nejvíce namáhané strojní součásti, např. turbíny, zalomené hřídele, dále např. lopatky větrných elektráren, ale také výkovky pro ozubená kola do převodovek nebo kované kruhy pro těleso jaderného reaktoru. Bez velkých výkovků by neexistovala naše civilizace – nemohli bychom svítit, topit, vyrábět spotřební zboží, ani si nabít mobilní telefon.Jiným typem kování je tzv. zápustkové kování, určené pro velké série relativně malých dílů, kdy zápustkou se rozumí tvářecí „ forma“, ve které výkovek získává vysoce přesný konečný tvar. Ruční kování je malou ukázkou této technologie, která je jinak vázána na náročné strojní zařízení, vybavené buchary a lisy a doplněné ohřívacími pecemi.

 

EXPOZICE – KOROZE

GARANT: Ing. Ondřej Chocholatý, Ph.D.

S korozí kovových materiálů se člověk setkává již od dob, kdy začal zpracovávat a využívat kovy. Přes všechnu snahu a mnohé vědecké objevy nemá ani na počátku třetího tisíciletí lidstvo v boji s korozí vyhráno. Toto samovolné, postupné rozrušení kovů či nekovových organických i anorganických materiálů vlivem chemické nebo elektrochemické reakce s okolním prostředím neustále degraduje naše výrobky. Odhaduje se, že náklady spojené s korozí dosahují až 5 % hdp státu, což jsou desítky milionů Kč ročně! Stále je velký prostor pro zlepšování a vymýšlení nových postupů a technologií využitelných pro boj s korozí. Pořád nejsou prozkoumány všechny korozní mechanizmy a vlivy přispívající k degradaci materiálu. Svět koroze je velmi zajímavý, někdy i tajemný.

 

EXPOZICE:

METALOGRAFIE

GARANT: Ing. Milan Vnouček, Ph.D.

Struktura materiálu je odrazem jeho vlastností. Sledováním struktur se děje za pomoci mikroskopů při různém zvětšení od řádově jednotek násobků po miliony. Pro pozorování využíváme většinou odraz světla od vzorku protože pozorované kovy jsou neprůhledné. Struktura materiálu je schopna poskytnout informace o tom co se s materiálem dělo v minulosti, proč daný materiál nevyhověl, nebo jakým způsobem je materiál zpracován. Tyto informace jsou důležité pro určení příčin poruch a nebo úpravy technologie zpracování. Dále podávají informace o stavu povrchu a případné povrchové ochraně.

zpět

ZÁŠTITY

PARTNEŘI

-->

NOVINKY

Ostrava má pod palcem Noc vědců 2018

Národním koordinátorem Noci vědců 2018 bude Ostrava! Termín Noci vědců 2018 – akceptovatelným termínem pro nás je 5.10. budeme žádat o národní výjimku. Tématem Noci vědců 2018 je 100LET ČESKÉ VĚDY Tématem NV 2019 bude EKOLOGIE

11.1.2018 15.56

Noc vědců 6.10.2017

Do letošní přípravy NV 2017 se zapojilo 23 organizátorů a přípravy akcí po celé ČR jsou v plném proudu. Těšíme se na letošní ročník, který mj. mediálně zaštítila Česká televize.

3.10.2017 7.15

ARCHIV NOVINEK